Twitter’da Detaylı Arama Yöntemleri

Twitter, sosyal medya araçları arasında en çok kullanılan ve bilinen mecralardan birisi olarak biliniyor. Hem aktif kullanıcı sayısının, hem de günlük atılan tweet sayısının miktarlarına bakıldığında, tahtını sarsabilecek bir alternatif alan yaratılmadığı sürece popülaritesini de uzun yıllar boyunca koruyabileceğini düşünmemiz yanlış olmayacaktır.

Twitter aynı zamanda sadece sosyal ağlarda düşüncelerini paylaşmak ve gelişmeleri takip etmek isteyen kullanıcılar için değil, bazı haber kanallarından anlık haber alması bir zorunluluk olan insanların da sıklıkla kullandığı bir alan. Gazeteciler, akademisyenler, politikacılar veya danışmanları, ekonomistler buna dair verebileceğimiz örneklerden sadece birkaçını oluşturmakta.

Tweet atmak, hesapları takip etmek veya hesaplar tarafından takip edilmek, mention, özel mesaj gibi özellikleri çok fazla kullanıcı tarafından bilinen ve sıklıkla kullanılan özellikleri olsa da, site kullanıcısına sadece bunları sağlamaktan çok daha ileride özelliklere sahip. Aynı zamanda aradığınızı bulmak ve insanlarla iletişime geçmek, yazdıklarını takip etmek konusunda da ayrıntılı bilgi edinmeniz sağlayacak olan kimi özel, detaylı arama yöntemleri bulunuyor. Bu yazımızın konusu da Twitter’da detaylı arama yöntemlerini nasıl kullanacağınız üzerine olacak.

Twitter’da “Gelişmiş Arama” ismindeki sayfa birçok kullanıcıya gereken bilgiyi sağlayabilecek kadar geniş imkanlara sahip. Burada kelime, kişi, konum gibi bilgileri odak noktasına alarak arama yapabiliyor, böylece hem seçenekleri daraltmış hem de gözden kaçma ihtimali bulunan tweetleri doğrudan önünüze almış oluyorsunuz.

Gelişmiş arama komutları sağ üstte bulunan arama çubuğundan da kontrol edilebiliyor. Ancak bunun için elinizde komutların listesinin olması veya halihazırda biliyor olmanız gerekmekte. Örneğin arayacağınız kelimelerin sonuna –rt yazdığınızda bu “retweet edilenleri dahil etme” anlamına geliyor. Belirli konumlar arasında yazılanları aramak için ise “geocode:” yazmanız ve koordinatları girmeniz yeterli. Tam listeye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, sık arananları kaydetmeniz de size bilgiye ulaşım esnasında daha az vakit kaybı sağlayacaktır. Twitter altyapısı her kullanıcısına 25 tane arananı kaydetme imkanı sunmaktadır. Bunu aktifleştirmek için ise arama sonuçları sayfasına girmeniz ve “aramayı kaydet” seçeneğini etkinleştirmelisiniz.

Twitter’ın altyapısını kullanan ve kimi farklı sosyal medya hizmetleri için arama seçenekleri sunan dış servisler de kullanabileceğimiz hizmetler arasında yer almakta. Hashtag’ler içinde arama yapmak için Hashtracking, harita üzerinde arama yapmak için ise Trendsmap buna dair verebileceğimiz iki örnek.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir