Facebook Hesabı Çalınırsa Ne Yapılmalı?

Sosyal medya hesaplarının güvenliği her geçen gün daha iyi bir seviyeye geliyor. Ancak hackerlar da boş durmuyor. Birçok sosyal medya hesabı hacklenebiliyor. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekli?

Facebook hesabı çalınırsa ne yapılmalı?

Daha önce Twitter’da böyle bir şey başınıza geldiğinde ne yapmanız gerektiğini açıklamıştık. Bugün ise Facebook’ta hesabınız hacklenirse, hesabınız başkalarının eline geçerse ne yapmanız gerektiği üzerinde duracağız.

Facebook hesabınızın başkaları tarafınan kullanıldığını düşünüyorsanız öncelikle Facebook’u durumdan haberdar etmeniz gerekmekte. Bunun için www.facebook.com/hacked adresine başvurmanız gerekiyor.

Bu sitede hesabınızı kurtarmak için gereken bilgiler sizden istenerek, eğer hesabınızda başkaları varsa onlar sistemden çıkartılıyor. Öte yandan bu işlem, hesabınızın veya bilgisayarınızın bir virüs veya zararlı yazılımdan etkilendiği durumlarda da işinize yarayabiliyor.

Peki, arkadaşınızın hesabı çalınırsa?

Facebook’ta sizin hesaplarınzın çalınabileceği gibi arkadaşlarınızın hesapları da çalınabilir. Bu nedenle arkadaşınızın bilgisayarında virüs veya kötü niyetli yazılım olduğundan veya giriş bilgileri şifre tuzağı sonucu başkalarının eline geçmiş olduğundan şüphelenirseniz siz de birşeyler yapabilirsiniz.

Facebook böyle durumlarda arakdaşınıza yardım etmek için hesabı ekleyen kişinin paylaşımlarını spam olarak şikayet etmenizi öneriyor. Ayrıca arkadaşınıza, bilgisayarını temizlemek ve hesabını güvenceye almak konusunda yardım için Yardım Merkezi‘ni ziyaret etmesini söylemenizin yararlı olacağını belirtiyor.

Hesabınızı korumak için ne yapmanız gerekiyor?

Hesabınızın başkalarının eline geçmemesi için Facebook’un önerilerine kulak vermeniz gerekiyor. Facebook, hesabınızın güvende kalabilmesi için şunlara dikkat etmenizi öneriyor:

  • Güçlü bir şifre seçin ve başka hiç kimseyle paylaşmayın. En az altı rakam, harf ve noktalama işaretinin (! ve & gibi) birleşimini kullanın.
  • İlave güvenlik özelliklerimizi kullanın.
  • E-posta hesaplarınızın güvende olduğundan emin olun
  • Başkalarıyla paylaştığınız bir bilgisayarı kullandıktan sonra Facebook’tan çıkış yapın. Unutursanız, uzaktan çıkış yapabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızda virüsten koruma yazılımı çalıştırın.
  • Herhangi bir şeye tıklamadan veya bir şeyi indirmeden önce düşünün.
Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir