Twitter’da Zamana Göre Arama Tekniği

Sosyal medya ve özellikle de Twitter artık gazeteciler için önemli bir haber kaynağı halini aldı. Bu nedenle Medya Akademi’de Twitter’ın nasıl bir haber kaynağı olabileceği üzerinde çokça durduk. Bugün de Twitter’ı haber kaynağınız olarak kullanmanızı sağlayacak özelliklerden birisi olan “zamana göre arama” yöntemini örneklerle anlatacağız.

Twitter’da zamana göre arama nedir?

Twitter içerisinde zamana göre arama yöntemi belirli bir dönemde atılan tweetleri diğerlerinden filtreleme işlemidir. Bu işlemle belirli tarihler arasındaki tweetlere yoğunlaşma şansı bularak diğerlerini arama sonuçlarından eleme şansınız olur.

Zamana göre arama ne işe yarar?

Zamana göre arama işinize yarayacak veya haberinize kaynaklık edecek tweetlere daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Örneğin günler süren bir olayın sadece ilk veya dilediğiniz diğer bir gününde atılan tweetlere ulaşmak isterseniz zamana göre arama işlemini kullanmanız gerekir.

Veya bir araştırma için iki veya daha fazla yıl önce dilediğiniz bir zaman diliminde, dilediğiniz bir kelimeyi içeren tweetlere ulaşmanız gerekirse  zamana göre arama oldukça işinize yarayacaktır.

Twitter’da zamana göre arama nasıl yapılır?

Twitter’da zamana göre arama yapmanın da, daha önce paylaştığım yere göre arama yapma gibi belirli bir formülü vardır. Arama kuttucuğuna aşağıdaki formülü girmeniz gerekmektedir:

[Aranmasını istediğiniz sözcük], since:[YYYY-AA-GG] until:[YYYY-AA-GG]

Burada formülde “since:” yanına yıl, ay ve gün olarak aramanın başlamasını istediğiniz tarihi, “until:” yanına da aynı şekilde aramanın sonlanmasını istediğiniz tarihi yazmanız gerekmekte.

Örnekle açıklamamız gerekirse, Gezi Parkı olaylarının ilk üç günü ile ilgili bir arama yapacak iseniz, Twitter’ın arama kutucuğuna şöyle bir formül yazmanız gerekmekte:

Gezi Parkı“, since:2013-05-27 until:2013-05-30

Burada aramayı Gezi Parkı ile ilgili yaptığımız aramada Gezi Parkı’nı tırnak içine aldık. Siz de birden fazla sözcüğü içeren aramalar yapacaksanız tırnak kullanabilirsiniz. Ancak “ağaç” gibi tek bir kelime için arama yapacaksanız tırnak kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Takip edin!

One thought on “Twitter’da Zamana Göre Arama Tekniği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir