Instagram’da Para Kazanmak

Instagram son yılların en popüler sosyal mecralarından birisi olmayı başardı. Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında tam anlamıyla Facebook ile başlayan, Twitter ile devam eden sosyalleşme macerası şimdi Instagram ile yeni bir boyut kazanıyor.

Facebook’ta ve özellikle Twitter’da para kazanılıp kazanılamayacağı üzerine çokça yazılıp, çizildi.

Peki ya Instagram…

Instagram’dan para kazanmak mümkün mü? Mümkün ise Instagram’dan nasıl para kazanılır?

Bildiğiniz gibi Instagram temelinde bir fotoğraf paylaşım uygulaması. Burada paylaştığınız fotoğrafların kalitesi ve izleyeceğiniz doğru yöntemlerle fenomen olma şansınız var. (Fenomen olmak yolunda size yardımcı olacak iki özel makale: 1 , 2 ) Fenomen olduktan sonra da para kazanmanız çok zor değil.

Bir Instagram fenomeninin para kazanabileceği birçok yöntem var. Biz burada sadece bir bölümünü paylaşacağız.

Ürün tanıtımı yaparak para kazanabilirsiniz

Bir kişiye Instagram fenomeni diyebilmek için büyük bir kitleyi peşinden sürükleyebiliyor olması gerekli. En azından 50 bin veya 100 bin takipçisi olan bir kişiye fenomen diyebiliriz. Ki şu an Türkiye’de bir milyondan fazla takipçisi olan fenomenler var. Bugün Türkiye’deki gazetelerin yarısının tirajının toplamının bir milyon olmadığı düşünülürse bunun ne büyük bir güç olduğunu görebilirsiniz.

Takipçilerinizin sayısıyla doğru orantılı olarak size ürün tanıtımı reklamları gelebilir. Özellikle takipçileriniz homojen bir yapıda ise hayatınızı Instagram üzerinden ürün tanıtımı yaprak kazanabilirsiniz.

Örneğin 500 bin kadının takip ettiği bir Instagram hesabında kozmetik tanıtımı yapabilir, böylelikle Instagram’dan para kazanabilirsiniz.

Mekan tanıtımları ile para kazanabilirsiniz

Ürün tanıtımının yanı sıra mekan tanıtımları yapak da Instagram’dan para kazanabilirsiniz. Yine takipçi sayınızla doğru orantılı olarak birçok mekandan size teklif gelecektir.

Mekanların fotoğraflarını paylaşmanız, yemekleri ve içecekleri hakkında yorum yapmanız karşılığında ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Fotoğafçılık eğitimi vererek para kazanabilirsiniz

Türkiye’de her gün yüzlerce profesyonel fotoğraf makinesi satılıyor. Bu makineleri alanların çoğunun temel fotoğrafçılık eğitimi bile olmadığı bir gerçek. Bu da fotoğrafçılık konusunda eğitim vermek isteyenler için önemli bir pazar anlamına geliyor.

Instagram’da fenomen olur, kişisel markanızı fotoğraf camiasında duyurmayı başarırsanız özel ve grup fotoğraf dersleri verip para kazanabilirsiniz. Bugün birçok fenomen bu tür dersler veriyor.

Deneyimlerinizi kitaplaştırarak para kazanabilirsiniz

Son aylarda Instagram fenomenlerinin kitapları da çıkmaya başladı. Mesela son olarak Türkiye’nin en bilinen Instagram fenomenlerinden Mustafa Seven’in Sokak Fotoğrafçılığı adlı kitabı raflardaki yerini aldı.

Siz de fenomen olursanız, deneyimlerinizi ve fotoğraflarınızı kitaplaştırabilir ve böylelikle de para kazanabilirsiniz.

Instagram size para kazandırmanın yanı sıra farklı imkanlar da sunabilir. Örneğin; para kazanmanın yanı sıra ücret edemeden pek çok ürün ve hizmete ulaşabilir, hatta ücretsiz tatil yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Anlatayım…

Ücretsiz ürünlere sahip olabilirsiniz

Instagram’da para kazanabileceğiniz gibi, Instagram’daki başarınızla farklı imkanlara da sahip olabilirsiniz. Örneğin bir fotoğraf makinası sponsoru bulabilir, fotoğraflarınızı çekerken kullanacağınız fotoğraf makinasına ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Böylelikle hem firmalar ürünlerinin tanıtımını en iyi şekilde yapma imkanı bulur, hem de siz ücretsiz olarak dünyanın en iyi fotoğraf makinalarına ulaşma ve bunlara sahip olma şansı yakalarsınız.

Ücretsiz tatil yapabilirsiniz

Instagram ile para kazanmak mümkün. Ücretsiz ürünlere de sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca tatil de yapabilirsiniz. Örneğin en azından 200.000 takipçiniz varsa Türkiye’deki veya dünyanın herhangi bir yerindeki belediyeye, ilgili kurumlara yazarak sizi misafir etmelerini isteyebilirsiniz. Eğer biraz akılları çalışıyorsa sizi ağırlamayı kabul ederler ve sizin paylaştığınız fotoğraflarla bölgelerini takipçilerinize tanıtmış olurlar. Böylelikle siz ve takipçileriniz yeni yerler keşfederken, söz konusu bölgelerin turizm gelirleri de artmış olur.

Tüm bunlar “Instagram’dan nasıl para kazanılır?” sorusuna bir anda verilmiş cevaplar. Siz daha fazla kafa yorarsanız elbette daha iyi yol ve yöntemler de bulabilirsiniz.

 

Not: Bu makale Medya Akademi için yazılmış ve ilk olarak medyaakademi.org sitesinde yayınlanmıştır.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir