Twitter Hesabınız Çalınırsa Ne Yapılmalı?

Twitter Hesabınız Çalınırsa Ne Yapılmalı?

Son zamanlarda ünlü isimlerin Twitter hesaplarının hacklendiğini, çalındığını sıklıkla duyar olduk. Ancak bu sadece ünlülerin başına gelmiyor. Sizin hesabınız da çalınabilir. Peki, bu durumda ne yapmak gerekiyor?

Twitter’de karşılaşabileceğiniz, istenmeyen, iki durum öne çıkıyor. Bunlardan birincisi hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından çalınması, diğeri de sizin iradeniz dışında hesabınızdan üçüncü kişiler tarafından tweet atılması. Her iki durumda da Twitter’ın sizlere sunduğu çözümler var.

Sırasıyla açıklayalım…

Twitter hesabınız çalınırsa ne yapmalısınız?

Twitter hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapamıyorsanız yapmanız gereken ilk işlem “şifrenizi sıfırlamak” olacak.

Twitter’ın kullanıcılarına sunduğu “Şifre Sıfırlama Formu“ndan bir elektronik posta isteyerek şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Bunun için karşınıza çıkan forma kullanıcı adı ve elektonik posta adresinizi girin. Twitter, hesabınızla ilişkili adreste bir sıfırlama bağlantısı gönderecektir.

Eğer bu yöntem işe yaramıyorsa Twitter’ın size yardım için başka bir seçeneği de mevcut. Yukarıdaki yönteme rağmen hala hesabınıza giriş yapamıyorsanız Twitter’a bir  “Destek isteği” gönderebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken adres: support.twitter.com/forms

Karşınıza çıkacak sayfada seçenekler listesinden “Ele geçirilen hesap” seçeneğini belirlemeniz gerekmekte. Gerisini Twitter sizin için hallediyor zaten.

İstemediğiniz tweetler, mesajlar atılırsa ne yapmalısınız?

Twitter’da karşılaşılan bir diğer önemli sorun ise siz farkında olmasanız da hesabınızın ele geçirilmiş olması. Üçüncü kişi veya uygulamalar Twitter hesabınızdan sizin adınıza paylaşımlarda bulunup, direkt mesaj gönderebilirler. Hatta haberiniz olmadan başka hesapları takip etmeye başlayıp, bırakabilirsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız yapmanız gerekenler şöyle:

  • Bu soruna genellikle üçüncü parti uygulamalar neden olmakta. Bu nedenle Twitter’la ilişkilendireceğiniz uygulamalara ne tür izinler verdiğinize dikkat edin. Hatta işinize yaramayan tüm üçüncü parti uygulama bağlantılarını kaldırın.
  • Şifreniz ele geçirilmiş olabilir. Şifrenizi değiştirin ve kolay kırılamayacak bir şifre belirleyin. (Nasıl şifre belirlemeniz gerektiği hakkında detaylı bir makale: )
  • E-Posta hesabınız ele geçirilmiş olabilir. Elektronik posta hesabınızı kontrol edin, şifrenizi güncelleştirin.

Bu üç yöntem de işinize yaramazsa diğer yöntemler için Twitter’ın Destek sayfasına göz atabilirsiniz.

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

Şu ana kadar 1 yorum

Abdullah Gül’ün Twitter hesabı hacklendi | Medya Akademi Yayın tarihi8:17 pm - 2015/04/17

[…] Twitter’de karşılaşabileceğiniz, istenmeyen, iki durum öne çıkıyor. Bunlardan birincisi hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından çalınması, diğeri de sizin iradeniz dışında hesabınızdan üçüncü kişiler tarafından tweet atılması. Her iki durumda da Twitter’ın sizlere sunduğu çözümler var. Detaylı bilgi için ilgili makalemize göz atabilirsiniz: “Twitter Hesabınız Çalınırsa Ne Yapılmalı?“ […]

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Projeler, Sosyal Medya, Twitter, Yeni Medya
Instagram’da Para Kazanmak

Facebook’ta ve özellikle Twitter’da para kazanılıp kazanılamayacağı üzerine çokça yazılıp, çizildi. Peki ya Instagram… Instagram’dan para kazanmak mümkün mü?

Röportaj Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Bu makalemizde röportajın ne olduğu, söyleşi ile arasında nasıl farklar üzerinde duruyor; röportajın nasıl yapılması gerektiğine dair düşünce ve önerilerimizi...

Haber Sitesi Kuracaklara 10 Tavsiye

Bu makalemizde haber sitesi kurmak isteyenlere veya yeni kurmuş olanlara tavsiyelerde bulunmak, sitelerine katkı sağlamak istiyoruz. İyi bir haber sitesi...

Kapat