Twitter Arama Teknikleri: Yere Göre Ara

Sosyal medya ve özellikle de Twitter artık gazeteciler için önemli bir haber kaynağı halini aldı. Bu nedenle Medya Akademi’deki bu makalede Twitter’ın nasıl haber kaynağı olarak kullanılabileceği üzerinde duracağız. İlk olarak Twitter’da “yere göre arama” nasıl yapılır, bunu örneklerle açıklamaya çalışacağız.

Yere göre arama nedir?

Twitter’da yere göre yani lokasyon bazlı arama özünde atlan tweetleri belirli bir bölgeye göre filtreleme işlemidir. Yani Twitter’da arama yaparken sadece Adana’dan veya başka bir ilden atılan tweetleri görmenizi sağlar. Hatta arama yapacağımız lokasyonu ilçe, mahalle seviyesine kadar daraltabilirsiniz.

Örnekler Türkiye’den olsa da yere göre arama işlemini pek tabii Türkiye dışındaki ülkeler için de verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Twitter’da yere göre arama ne işe yarar?

Twitter’da yere göre arama işlemi bir gazeteci (veya herhangi bir kullanıcı) için iki önemli işe yarar. Bunlardan birisi habere ulaşma, ikincisi ise haberi doğrulamadır.

Habere ulaşmak için Twitter önemli bir mecradır. Örneğin bir patlama olduğu zaman o bölgedeki insanların attığı tweetler haberinizi besleyebilir. Twitter’da lokasyon bazlı arama yaptığımızda sadece o bögeden atılan, olaya ilişkin tweetlere ulaşma şansı yakalarsınız. Aramayı lokasyon bazlı yapmazdığınız takdirde karşınıza haberinizle alakasız on binlerce tweet çıkacak ve işinize yarayacak paylaşımlara ulaşma şansınız azalacaktır.

Haber doğrulatmak için de Twitter önemli bir mecradır. Haber doğrulatmak için Twitter’da lokasyon bazlı arama yapmanız gerekebilir. Örneğin bir Twitter kullanıcısı bir bölgede patlama gördüğünü iddia ediyorsa, bu bilgiyi doğrulamak için lokasyon bazlı aramayı kullanabilirsiniz. Böyle yaparak önce o kullanıcının gerçekten orada olup olmadığını doğrular, ayrıca bölgedeki diğer Twitter kullanıcılarının tweetlerine de ulaşma şansı yakalarsınız.

Örnek bir patlama olsa da siz bu özellikleri hemen her haber için kullanabilirsiniz. Bunlar protesto gösterisi de olabilir deprem veya herhangi bir şey de…

Twitter’da yere göre arama nasıl yapılır?

Twitter’da yere göre, lokasyon bazlı, arama yapmak için standart arama kutucuğu kullanılır. Ancak burada yer belirlemek için bir formül kullanmanız gerekmektedir:

“[İlgili Kelime]” geocode:[Enlem],[Boylam],[Arama Çapı]km

Bu formulasyonu bir örnekle daha anlaşılır bir şekle sokmak gerekirse, durumu şöyle açıklayabiliriz. Örneğin Adana’nın Seyhan ilçesinde bir yangın var. Siz de “yangın”a dair ve sadece o bölgenin 2 kilometre yarı çapında yer alan kullanıcıların attıkları tweetleri görmek istiyorsunuz. Öyle ise şu formulasyonu kullanmanız gerekiyor:

yangın” geocode:36.9945846,35.3250666,2km

Twitter’ın arama kutusuna bu formülü yazdığınızda sistem söz konusu enlem ve boylamı merkez kabul ederek, bu merkezin iki kilometre çapındaki bölgede “yangın” kelimesini içeren tweetleri karşınıza çıkartacaktır.

Enlem ve boylam nasıl bulunur?

Yukarıda gördüğünüz gibi formüle hedeflediğiniz bölgenin enlem ve boylamını eklemeniz gerekiyor. Peki, enlem ve boylam nasıl bulunabilir? Bu konuda size yardımcı olabilecek çok sayıda ücretsiz program ve web sitesi bulunmakta.

Eğer enlem ve boylamı bir program ile bulmak isterseniz size Google Earth ve benzeri programları önerebilirim. Bu programlar aracılığıyla çok net şekilde enlem ve boylam hesabı yapabilirsiniz. (Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama Google Earth’ün sağ alt köşesinde ekranda görünen bölgenin enlem ve boylamı yer almaktadır.)

Eğer program açma zamanınız yok ise daha pratik bir yol olarak bu iş için oluşturulmuş web sitelerini kullanabilirsiniz. MyGeoPosition.com gibi sitelerde aradığınız, istediğiniz bölgelerin enlem ve boylam bilgilerini kısa sürede ve kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Takip edin!

One thought on “Twitter Arama Teknikleri: Yere Göre Ara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir