Drone’lar Foto-Muhabirliği Nasıl Etkiler?

Son yılların en fazla ilgi uyandıran teknolojik araçları “drone” olarak tanımlanan insansız hava araçları. Bu araçlar ulaşımdan, güvenliğe pek çok sektörde kullanım alanı buldu. Peki medya? Medyada drone’lar nasıl kullanılabilir? Drone’lar klasik foto-muhabirliğini değiştirebilir mi?

Farklı sektörlerde kullanılıyor

Bir kumanda ile yönetilebilen ve teslimat yapma, görüntü alma gibi özellikleri bulunan drone’lar pek çok farklı sektörde kullanılmaya başladı. Drone’lar ile ulaştırmadan, can kurtarmaya pek çok başarılı operasyon gerçekleştirildi. (İlgili haberlerden bir tanesi: ‘Drone’lar Teslimat Yapıp, Can Kurtaracak)

Hatta uyuşturucu kaçakçıları da drone kullanmaya başladı. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika sınırındaki yasa dışı uyuşturucu sevkıyatı havaya taşındı. Güvenlik güçleri fark edebildikleri uyuşturucu yüklü drone’ları vurarak düşürmeye başladı. (İlgili haber için: Drone ile Uyuşturucu Kaçakçılığı)

Drone’ların farklı alanlarda kullanılmaya başlanması medyanın da ilgisini çekmiş olacak ki, bu teknolojiden haber için de yararlanılmaya başladı. Birçok gelişmiş ülkede televizyon kanalları ve ajanslar dronelar aracılığıyla görüntü kaydı almaya başladı. Türkiye’de de bunun ilk örneklerini Doğan Haber Ajansı (DHA) yaptı.

Ancak iş bu ilk örneklerle sınırlı kalacağa benzemiyor. İlerleyen yıllarda her haber merkezinin bir drone ekibi olacağı öngörülebilir bir durum.

CNN Drone ekibini kurdu

Dünyanın en büyük haber ağlarından CNN, habercilik alanında kurumsal olarak drone’lsrı ekipmanları arasına katmak isteyen ilk yayın kuruluşları arasında. Drone’ların yaratığı imkanı gören CNN yönetimi, uzun süredir bu konu üzerinde araştırma çalışmalarını yürütüyor.

CNN Başkan Yardımcısı David Vigilante, “Drone Gazeteciliği” adını verdiği çalışmalarının bilgi paylaşımı ve güvenliğini bir adım öteye götüreceğini düşündüğünü söylüyor.

Yasal sorunlar arşılmaya çalışılıyor

CNN’de bu konuda bir drone ekibinin kurulduğu belirtiliyor. Kanal, yaklaşık bir yıldır da Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konudaki yasal düzenlemelerin yapılması için çalışıyor. CNN, gerekli yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra, olay yerine çabuk ulaşma ve tehlikeli yerlerde daha güvenli haber sağlamayı amaçlıyor.

Bu çaba içerisinde olan tek kuruluş CNN de değil. Dünyanın dört bir yanında pek çok haber merkezinde drone ile neler yapılabileceği üzerine düşünülmeye başlanmış durumda.

Foto muhabirlerinin yerini drone pilotları mı alacak?

Peki, drone teknolojisi sunduğu imkanların yanı sıra medyada neleri değiştirecek? Örneğin foto muhabirliği mesleği bu teknoloji ile nasıl bir dönüşüm yaşayacak?

Gazeteci Kamil Eryazar, “Farklı Bir Bakış” adlı sitesinde, “Bu araçlar sağladıkları ekonomik ve dinamik ulaşım – iletişim olanaklarıyla habercilikte de yeni bir dönemin başlangıcını oluşturuyorlar. Özellikle görüntüleme bakımından foto muhabirleri ve kameramanların ulaşamayacakları yerlere ulaşıp canlı görüntü aktarma olanağı sunuyorlardiyor. Eryazar, drone’ların foto-muhabirliğini dönüştüreceğini düşünüyor.

Takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir