Facebook’tan Para Kazanmak İçin

Facebook’tan Para Kazanmak İçin

Sosyal ağlar arasındaki ağırlığını hala koruyan Facebook, günümüzde de internet kullanıcılarının en fazla uğradığı siteler arasında yer alıyor. Özellikle Türkiye’de yoğun bir Facebook kullanımı söz konusu. Öyle ki Türkiye Facebook’un en yoğun kullanıldığı ülkeler arasında birinci konumda. Twitter’da da aynı şekilde Türkiye birinci.

Türkiye’de böylesine yoğun kullanılan Facebook, pek çok gazete, televizyon veya radyodan daha fazla kişiye ulaşma imkanı sağlıyor. Bu da şirketlerin reklam vermek için Facebook’a yönelmesini sağlıyor. Şirketlerin bir bölümü Facebook ile direkt reklam anlaşması yaparken, bir bölümü ise sosyal ağ içerisindeki sayfaların yöneticileri ile anlaşıp ürün veya hizmetlerini burada tanıtıyor.

Eğer sizin de bir Facebook sayfanız varsa bu mecrayı ürün ve hizmetlerini tanıtmaya çalışan şirketlere pazarlayıp para kazanabilirsiniz. İyi bir sayfa oluşturup, on binden fazla beğeni alabilirseniz siz de artık bir reklam mecrası haline gelmişsiniz demektir. Bu aşamadan sonrası sizin şirketlere ilişkilerinize kalıyor.

Biz size fikir vermesi açısından Facebook sayfası ile nasıl para kazanıldığına dair madde madde örnekler sunuyoruz. Karşınızda Facebook’tan para kazanma yöntemleri:

Ürün ve hizmet tanıtımı yaparak para kazanabilirsiniz.

Homojen bir kitleye sahip bir sayfanız varsa bunu şirketlere pazarlamanız oldukça kolaydır. Örneğin Honda araba üzerine bir sayfanız ve 10 binden fazla takipçiniz varsa bir Honda araç servisi sayfanıza rahatlıkla reklam verecektir. Aynı şekilde zayıflama üzerine bir kadın sayfanız varsa zayıflama ürünü satan bir şirket sizden daha iyi bir mecra bulamayacaktır. Bu noktada homojen bir kitlenin beğendiği bir sayfa ile para kazanmanız oldukça kolay olacaktır. Şirketlerden size teklif gelebileceği gibi, siz de gidip onlara kendinizi tanıtabilirsiniz.

Link paylaşımı yaparak para kazanabilirsiniz.

Web sayfaları ve bloglara sayfanızda bağlantı vererek de para kazanabilirsiniz. Örneğin teknoloji üzerine açtığınız bir sayfaya, yeni yayına girmiş bir teknoloji haber portalından reklam teklifi gelebilir. Siz onların haberlerini sayfa duvarınızda paylaşır ve onlara ziyaretçi kazandırabilirsiniz. Bunun karşılığında siz de para kazanırsınız.

Deneyimlerinizi paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Facebook deneyimlerinizi paylaşarak da para kazanabilirsiniz. Facebook’ta sayfa açan şirketlere kendi sayfanızı referans göstererek danışmanlık yapabilirsiniz. Danışmanlık karşılığında ciddi ücretler alınabiliyor.

Sayfanızı satarak para kazanabilirsiniz.

Büyük şirketler reklam kampanyaları için sayfa oluştururken bunun beğeni kazanmasının uzun süreceğini düşünebilirler. Bu durumda da hazır sayfalara yönelirler. Eğer ciddi bir teklif gelirse sayfanızı böyle bir şirkete satmayı veya kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Tüm bunlar benim “Facebook’tan nasıl para kazanılır?” sorusuna bir anda verdiğim cevaplar. Siz bunları kullanabileceğiniz gibi yeni fikirler de geliştirebilirsiniz.

 

Not: Bu makale Medya Akademi için yazılmış ve ilk olarak medyaakademi.org sitesinde yayınlanmıştır.

Takip edin!
Okan Yüksel

Uluslararası İlişkiler, Medya ve İletişim öğrenimi gördü. Politik Akademi ve Medya Akademi'yi kurdu. İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği'nin (İGBD) kuruluşunda görev aldı. Olay TV'de dış haber editörü olarak profesyonel gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Türk'e katıldı. 2015 ortasında Anadolu Ajansı'nın sosyal medya yöneticisl oldu. Okan Yüksel'in blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü, "İnternet Gazeteciliği ve Blog Yazarlığı" adlı bir kitabı bulunuyor. Uluslararası ilişkiler, medya ve iletişim teknolojileriyle ilgileniyor.

2 Yorum

Blog yazarak para kazanmak – Okan Yüksel Yayın tarihi2:51 pm - 2016/02/09

[…] Amacınız illa blog yazarak para kazanmak değil de internetten para kazanmak iste, size Facebook’tan Para Kazanmak ve Instagram’dan Para Kazanmak makalelerimi okumanızı da […]

Blog yazarak para kazanmak | Medya Akademi Yayın tarihi1:54 pm - 2016/03/16

[…] 2: Amacınız illa blog yazarak para kazanmak değil de internetten para kazanmak iste, size Facebook’tan Para Kazanmak ve Instagram’dan Para Kazanmak makalelerimi okumanızı da […]

Bir Cevap Yazın

Paylaşım
Daha fazla Facebook, Sosyal Medya
Sosyal Medya ve Seçimler

Sosyal medyanın kitlelere ulaşma ve kitleleri harekete geçirme imkânı kısa sürede siyasi organizasyonların da dikkatini çekti. Başka ABD olmak üzere...

Instagram’da Takipçi Arttırmak

Fotoğraf paylaşım ağı Instagram dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya mecrası unvanını aldı. Türkiye de bu furyadan payını aldı. Çok...

Bir Tık Uğruna Harcanan Gazetecilik

Türkiye’de medyanın en önemli sorunu sansür, hükümet baskısı veya patronaj değil: sorun gazetecilerin ta kendisi! Bugün internete taşınan gazetelerin düştüğü...

Kapat