Kapalı sosyal ağlarda troll’lere son

Sosyal medyada Facebook ve Twitter gibi klasik ağların alternatifleri artıyor. Mobil internet kullanımının yaygınlaşması, mahremiyet ve gerçeklik arayışı ‘kapalı sosyal ağlar’ı popülerleştiriyor. Her geçen hafta yeni bir kapalı sosyal ağ uygulaması tanıtılırken, bu mecralar yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Kapalı sosyal ağların popülerleşmesi gerçek olmayan kişiler adına açılan ve kamuoyunu yönlendirmek için kullanılan troll hesap sorununa da çözüm oldu. Troll hesapların açılmasını engelleyen ‘kapalı sosyal ağlar’ kullanıcılara daha iyi deneyim yaşayabşlecekleri bir sosyal ortam sunmaya başladı.

Troll hesap yok, sadece gerçek kişiler var

SnapChat, Path ve Peach gibi çoğu ‘kapalı sosyal ağ’da gerçek kişiler dışında kullanıcı hesabı oluşturulmasına izin verilmiyor. Bu durum troll’lerin bu ağlara sızmasını engelliyor.

Kişisel bilgi ve paylaşımların sadece kısıtlı ve özel olarak seçilebilen bir kitle ile paylaşılabildiği bu tür ağlara üye olabilmek için telefon numarası onayı gerekiyor. Bu uygulamaların büyük bölümünde bir telefon numarası ile sadece bir hesap açılabiliyor.

Telefon numarası ile onay işlemi yapılarak Twitter’da olduğu gibi bir kişinin yazılımlar kullanarak on binlerce sahte hesap açma durumu söz konusu olamıyor.

“Troll hesaplar kullanılarak provokasyon yapıldı”

AA muhabirine konuşan İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği (İGBD) Başkanı Sinan Tunç, troll’lerin sosyal medyayı bir psikolojik savaş alanına çevirdiğini ancak kapalı sosyal ağların buna büyük oranda son verdiği görüşünde.

Troll hesapların sosyal mecraların güvenilirlikleri için de önemli bir sorun haline geldiğini belirten Tunç, “Twitter ve benzeri sitelerin troll hesaplar kullanılarak provokasyon ve propaganda yerlerine dönüştürüldüğünü pek çok olayda gördük.” dedi.

Kapalı sosyal ağlar popülerleşiyor

Kapalı sosyal ağlar, troll’lerin algı operasyonu yapmalarını büyük oranda engellerken kullanıcılar bu ağlara yönelmeye başlıyor.

Tunç, bu durumu fark eden internet gazetelerinin de bu mecralara özgü yayınlar yapmaya başladığını belirtiyor: “Kapalı sosyal ağlara olan ilginin artması internet gazetelerinin de bu mecralarda yer almasına neden oldu. Bugün pek çok internet gazetesi haberlerini Snapchat ve Cyber Dust gibi mecralarda da paylaşıyor.”

Kullanıcı sayısı her geçen gün artan kapalı sosyal ağlar popülerleştikçe çeşitlilikleri de artıyor. Her geçen hafta yeni bir kapalı sosyal ağın tınıtımı yapılıyor. Bu ağlar arasında Snapchat, Path, Peach özellikle gençler arasında yoğun olarak kullanılıyor.

snapchat nedirGeçici Dünya: “Snapchat”

Snapchat, kullanıcılara fotoğraf ve video çekip, üzerine notlar ekleyerek arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan bir mesajlaşma servisi olarak ortaya çıktı. İlerleyen dönemde “Hikayelerim” başlığı altında tüm kullanıcılara yönelik paylaşım yapılmasına imkan verdi.

Ağın önemli özelliklerinden birisi, kullancıların paylaştıkları içeriğin sadece belirli bir süre görünür olması. Belirlenen sürenin ardından mesajlar otomatik olarak siliniyor.

Mahremiyetin Yolu: “Path”

Path, kolay mahremiyet kontrolleri ile gizliliği ön plana almış bir sosyal ağ. Anlık fotoğraf, video, müzik, konum ve metin paylaşımlarında bulunulabiliyor. 150 kişilik arkadaş ekleme sınırı ile farklılı kazanan Path, Facebook ve Twitter’daki gibi bir zaman akışına sahip. Bu timeline ile sizin ve arkadaşlarınızın geçmişte yaptığı paylaşımlar da görülebiliyor.

peachRenkli sosyal ağ deneyimi: “Peach”

Vine kurucu ortaklarından Dom Hofmann tarafından geliştirlen Peach, son yıllarda en hızlı yayılan uygulamalar arasında yer aldı.

Sade ancak eğlenceli bir arayüze sahip olan Peach, mikro blog sitesi Twitter’a en yakın mecralardan biri. Ancak “magic words – sihirli kelimeler” adını verdiği komut özelliği ile diğer ağlardan ayrılıyor.

Kullan ve At: “Cyber Dust”

Arkadaşlarınızla kolayca ve güven içerisinde iletişim kurmayı amaçlayan Cyber Dust uygulaması, kendini yok eden mesajlar gönderebilme özelliğiyle dikkat çekiyor.

Uygulama vasıtasıyla gönderdiğiniz mesajlar hem kendi uygulamanızdan, hem alıcının uygulamasından hem de internetten tamamen siliniyor ve böylece siz dahil hiç kimse bir daha gönderilenlere ulaşamıyor.

 

Not: Anadolu Ajansı için yaptığım bu haberin tamamına www.aa.com.tr adresinden de ulaşabilirsiniz.

Takip edin!

4 thoughts on “Kapalı sosyal ağlarda troll’lere son

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir