İş Hayatında Birinin “Oğlu” ya da “Yeğeni” Olmadan Kariyer Yapmak

Üniversite öğrenimim süresince Uluslararası İlişkiler ve Siyset Bilimi çalışmalarımdan fırsat bulduğum zamanlarda diğer dallarda da bilgi edinmeye çalışıyordum. Bu alanlardan birisi İktisat ve bir diğeriyse Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’ydi.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü başkanı, değerli insan, Prof. Dr. Veysel Bozkurt’la da tanışmama bu alana duyduğum ilgi vesile oldu. Veysel Hoca, bir araştırmanın sonucunda Türiye’de kariyer yapmanın, ne yazık ki doğrudan aile ilişkilerine dayandığının belirlendiğini söylemişti.

Türkiye’de güçlü birinin “oğlu” ya da “yeğeni” olmadan kariyer yapmak, kariyer bir yana orta halli bir işe girmek dahi oldukça zor.

Ancak zor olan aynı zamanda tatlı da oluyor. Bugüne kadar Tanrıdan dilediği hemen herşeye ulaşmış birisi olarak daha üniversite hayatımın başında Olay TV’de çalışmak gibi bir hedefim vardı. Bu hedefe ulaştım, hem de birinin “oğlu” ya da “yeğeni” olduğum için de  bu işe girmedim.

İş hayatımda birinin “oğlu” ya da “yeğeni” olmadığım, tek başıma olduğum için mutluyum. Aksi halde insanların saygı ve sevgilerinin samimi olduğuna asla inanamayacktım. Belki zaman zaman hakkım yenilecektir ancak bu şartlarda elde ettiğim her başarı da benim kendi başarım olacak, şimdilik bu da bana yeter.

Takip edin!

One thought on “İş Hayatında Birinin “Oğlu” ya da “Yeğeni” Olmadan Kariyer Yapmak

  1. gerçekten günümüzde herzaman karşımıza çıkyıor bu tür vakalar lakin insanlar herzaman ilk şansı oğullarına verir..Belki oğlundan daha iyi iş çıkaracak birileri vardır..Ne desekte boş..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir