AA Haber Akademisi’nde bir dönem daha bitti

Anadolu Ajansı Haber Akademisi‘nde bir eğitim döneminin daha sonuna geldik. 4 aylık “Ajans Muhabirliği” eğitiminin ders aşaması sona erdi. Bu süreçte ben de “Yeni Medya Uygulamaları” ve “Sosyal Medya Uygulamaları” derslerini verdim.

Eğitimlerin benim adıma en güzel tarafı yeni insanlar tanımak oldu. Ayrıca ‘öğretme’nin en güzel yanlarından birisini de tekrar yaşama şansına eriştim: öğretmeye çalışırken ben de öğrendim. Özellikle yeni medya gibi hızla gelişen, değişen bir alanda ders verdiğim için okumalarımı arttırmak, alandaki en güncel bilgilere ulaşmak durumunda kaldım. Bu da eğitimlerin bana önemli bir katkısı oldu. (Mesela ‘haberin oyunlaştırılması’nı bu çalışmalar sırasında düşündüm: Haberi oyunlaştırmak mümkün)

Dünden bugüne teknoloji ve medya 

Yeni Medya Uygulamaları ve Sosyal Medya Uygulamaları derslerinde öncelikle bilgisayar ve internetin gelişimi ile bunların medyanın değişim ve sosyalleşmesine katkısı üzerinde durduk. (Bu çoğu yeni medya ve sosyal medya eğitiminde atlanılan önemli bir konu.)

Medyanın değişim ve sosyalleşmesi üzerinde okumalar yapmanın yanı sıra bunları bolca da tartıştık. Öğrencilerin büyük bölümü ile medya değişirken medya çalışanlarının, gazetecilerin de değişmek, yeni meziyetler kazanmak zorunda olduğu konusunda mutabakata vardık.

İnternet üzerinden eğitim

Ders konularımız yeni ve sosyal medya olunca internet ve yeni medya mecralarının sunduğu imkanlardan da yararlandık. Dersler hakkındaki not ve paylaşımların büyük bölümünü Facebook grupları aracılığıyla yaptık. Öte yandan tüm sosyal medya mecralarını deneyimleme şansımız oldu. Örneğin bir dersimizde Periscope kullandık, dersi konferans salonunun dışına taşıdık. Twitter’dan soru bile aldık.

Ayrıca öğrenciler tüm ödevlerini (örneğin blog açmak gibi) internette yaptı. Ödev teslimleri de internet üzerinden yapıldı.

Teorinin yanı sıra pratik

Teorik derslerin yanı sıra işin pratiği üzerinde de çalıştık. Akademi öğrencileri açtıkları bloglar ve sosyal medya hesaplarıyla derslerde işlenen konuları deneyimleme şansına sahip oldu. Öğrencilerle atölye çalışması yaparak Anadolu Ajansı için sosyal medyada paylaşılmak üzere içerik oluşturduk. Bu içerikleri planlayarak, nasıl sonuçlar aldığımızı görme şansımız da oldu.

“Ajans Muhabirliği” programı çerçevesinde tamamladığımı Yeni Medya Uygulamaları ve Sosyal Medya Uygulamaları dersleri benim adıma oldukça keyifli, yararlı geçti. Umarım öğrencilerim için de en az benim kadar keyifli ve öğretici olmuştur.

AA Haber Akademisi hakkında
AA Haber Akademisi medyada yaşanan değişime, sosyal medyadaki gelişmelere, teknoloji kullanımını etkinleştirmeye yönelik uygulamalı ve sistematik eğitimler vermekte. Akademinin amacı, medya sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyen kişilerin gazetecilik alanındaki analitik düşünme, sorun çözme, etkili iletişim kurabilme, haber yazım teknikleri, görüntü ve fotoğraf çekimi bilgi ve becerilerine sahip olmasını sağlamak. Bu anlayışla medya alanında faaliyet gösteren ve gazetecilik eğitimi veren ulusal ve uluslararası tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde bulunarak bu alanda meydana gelen tüm yeni oluşumlardan da faydalanmaktadır.
Takip edin!

6 thoughts on “AA Haber Akademisi’nde bir dönem daha bitti

  1. Ajanstaki en eğlenceli ve aktif saatler sizin derslerinizde geçti, samimiyetiniz,verdiğiniz emek ve yardımlarınız icin kendi adıma teşekkür ederim hocam…

  2. Hocam öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sizden çok şey öğrendik bunu kesinlikle inkar edemeyiz. Derste başka neler yapabilirdik ? sorusunu kendime sorunca, dünyada en çok Türkiye’de kullanılan sosyal mecrayı (Twitter) daha aktif kullanabilir Anadolu Ajansı’nın paylaşım şekilleri gibi paylaşımlar yapmaya çalışabilirdik diye düşünüyorum. Saygılarımla…

  3. Derslerin neden bu kadar keyifli geçtiğini yukardaki metni okuyunca daha iyi anladım. Yaptığı işi bu denli seven ve işini yaparken keyif alan bir insanın verdiği derslerde doğal olarak keyifli oluyor demek ki…

    Sosyal medya mecralarını anlamlandırmada sorun yaşayan bir insan olarak, digital dünyanın sosyalliğine karşı bir bakış açısı geliştirmemi sağladığınız için muhtemelen daima müteşekkir kalacağım. Bilgiyi paylaşmaya yönelik heyecanınız, işinize olan saygınız ve belkide en önemlisi samimiyetiniz hepimizi etkiledi… “Anadolu Ajansında çalıştığınız için ülkem adına gurur duyuyorum” gibi bir cümle kurup övgüde aşırıya kaçmak istemiyorum ama paylaşmam gereken birşey varsa, “Akademide beni en çok mutlu eden şey; ‘Devletin ajansı’ diye nitelenen bu kurumda işinin ehli olmalarının yanısıra samimiyet sahibi güzel insanların çalışıyor olduğunu görme fırsatı yakalamış olmaktır” derim. Sağladığınız tüm katkıların yanında özellikle, bıraktığınız bu algı için teşekkür ediyorum..

    1. Yorumun beni çok mutlu etti, teşekkür ederim Murat. Sizlerin ilgi ve desteği de derslerin hepimiz için bu kadar öğretici ve keyifli olmasını sağladı. Sağol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir